Past Fellows

The first cohort of the Chicago Principals Fellowship was comprised of 21 of the city’s best principals. 

Lori Campbell, John Marshall Metropolitan High School
Alfonso Carmona, Healy Elementary School
Bogdana Chkoumbova, Disney II Magnet School
Mary Beth Cunat*, Wildwood World Magnet School
Deborah Clark, Skinner West School
Jeffery Dase, Coles Elementary School
Barton Dassinger*, Cesar E. Chavez Multicultural Academic Center
Mathew Ditto, Andrew Jackson Elementary Language Academy
Jeremy Feiwell, Cardenas Elementary School
Lynn McGinnis Garner, Langford Community Academy
Okab Hassan, Ferdinand Peck Elementary School
Gregory Jones*, Kenwood Academy High School
Barbara Kargas, J.W. von Goethe Elementary School
Manda Lukic, Daniel C. Beard Elementary
Serena Peterson, Christian Ebinger Elementary School
Armando Rodriguez, Washington Elementary School
Tara Shelton, South Loop Elementary School
Shane Smith, William B. Ogden International School
Bridgette Swenson, Peace and Education Coalition High School
D’Andre Weaver*, Gwendolyn Brooks College Preparatory Academy
Chad Weiden*, Edgebrook Elementary School

*Denotes Member of The Fund’s Innovative Educator Network

Get to know the 2014-15 Fellows. 

The second cohort was comprised of 20 of the city’s best principals.

Charles Anderson – Jacob Beidler Elementary School
Gerardo ArriagaEnrico Tonti Elementary School
Olimpia Bahena – Talcott Fine Arts and Museum Academy
Patricia Brekke – Back of the Yards College Preparatory High School
Eduardo D. Cesario – DeWitt Clinton Elementary School
Jo Easterling-Hood – Mary E. McDowell Elementary School
Richard P. Glass, Jr. – Urban Prep Charter Academy for Young Men │ Bronzeville
James Gray – Alexander Hamilton Elementary School
Ethan Netterstrom – Skinner North Elementary School
Shenethe Parks – Bret Harte Math & Science Magnet Cluster School
Rituparna Raichoudhuri – Wells Community Academy High School
Sharnette Sims – Consuella B. York Alternative High School
Margie Smagacz – Franklin Fine Arts Center
Marcey Sorensen – Roberto Clemente Community Academy
Conrad Timbers-Ausar – Ombudsman Chicago West
Efren Toledo – Ole A. Thorp Scholastic Academy
Jerry Travlos – Washington D. Smyser Elementary School
John Webb – Foster Park Elementary School
Mira Weber – Agassiz Elementary School
Michelle Willis – Gillespie Technology Magnet Cluster School

Learn more about the 2015-16 Fellows